پادکست 3-معرفی پلیمر PE-RT

 

 * برای نمایش و دانلود پادکست بر روی عکس زیر کلیک کنید *

 

پادکست شماره 3: معرفی پلیمر PE-RT


جهت استفاده بهینه از لوله‌های پلی‌اتیلن با کاربری خاص، محققان به فکر ایجاد پلیمری با مواد اصلاح شده دیگری برآمدند که در آن، مواد پلی‌اتیلن بتوانند در شرایط دمایی بالاتر فشار هیدرولیکی را تحمل نمایند.
پلیمر (یا به فارسی بسپار) PE-RT نوعی پلی‌اتیلن است که مولکول‌های آن دارای پیوند طولی بین یکدیگر هستند و هیدروکربن‌ به‌عنوان کو پلیمر به آن اضافه شده است. این فرآیندها باعث می‌شود این پلیمر توان تحمل فشار بیشتری را نسبت به پلی‌اتیلن PE داشته باشد.


PE-RT دارای دو نوع می‌باشد:
• پلی‌اتیلن PE-RT-TYPE (I): در شرایط بلند مدت کاری برای دمای حداکثر 70 درجه سانتی‌گراد در فشار 10 بار طرکاربرد دارد. از این رو این پلیمر برای استفاده در سیستم گرمایش از کف یک انتخاب‌ مناسب است.
• پلی‌اتیلن PR-ET- TYPE (II): برای دماهای بالا تا حدود 85 الی 90 درجه سانتی‌گراد در فشار 10 بار مناسب می‌باشد. این نوع PE-RT برای مصارف آب آشامیدنی و گرمایش رادیاتوری مناسب است.


پلیمر PR-ET- TYPE II نسبت به PE-X مقاومت مکانیکی و شیمایی بهتری دارد و نرم‌تر هست به همین علت در لوله‌های BTS لایه خارجی که در تماس با محیط اطراف مثل خاک است و ممکن است در اثر ضربه به لوله آسیب وارد شود از پلیمر PR-ET استفاده شده تا مقاومت بالاتری داشته باشد. همچنین اجرا و خم کردن لوله BTS که دارای لایه PE-RT در لایه خارجی هست نسبت به لوله‌های PE-X / Al / PE-X راحت‌تر و آسان‌تر است.